تجربه کاربری User Experience

تجربه کاربری

به اختصار UX شامل رفتارها، نگرش‌ها و احساسات یک کاربر دربارهٔ استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس خاص است. تجربهٔ کاربری جنبه‌های کاربردی، تجربه شده، اثرگذار به صورت عاطفی، معنادار و ارزش‌مند تعامل انسان و رایانه و مالکیت محصول را در بر می‌گیرد. علاوه بر این، برداشت یک فرد از جنبه‌های مختلف یک سامانه مانند سودمندی، کاربری آسان و کارایی نیز در گسترهٔ تجربهٔ کاربری قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر، تجربهٔ کاربری همان خاطره‌ای است که با استفاده از یک محصول، سامانه یا سرویس در ذهن کاربر نقش می‌بندد.

با توجه به اینکه پورتال سازمانی یک مجموعه منسجم و ماژولار می باشد، مقوله تجربه کاربری در اینجا بسیار اهمیت پیدا می کند. ممکن است یک ماژول رابط کاربری زیبایی داشته باشد اما کاربران نتوانند به خوبی از آن استفاده کنند. ماژول های مختلف صرف نظر از رابط گرافیکی زیبا، می بایست کاربردپذیری مناسبی نیز داشته باشند

مراحل تجربه کاربری

به طور کل، مقوله تجربه کاربری سه مرحله کلی تحقیق، طراحی و تست را دارا می باشد. تحقیق کاربری یا همان user research معمولا قبل از طراحی انجام می پذیرد. تحقیق معمولا شامل مواردی همچون، مصاحبه، card sorting، تحقیقات کمی و کیفی، برگزاری آزمون، پرسشنامه های آنلاین و حضوری، از جمله مواردی هستند که در تحقیق کاربری مورد توجه و بررسی قرار می گیرند. اطلاعات جمع آوری شده در این مرحله، در مراحل بعد به ما کمک خواهد کرد.

طراحی یکی از مراحل مهم تجربه کاربری به حساب می آید (برخی به اشتباه تصور می کنند که تجربه کاربری صرفا طراحی است. این تصور اشتباه است). در طراحی تجربه کاربری پس از تحقیقات به عمل آمده، ابتدا طرح اولیه یا Sketch طراحی و سپس به Wireframe و Prototype تبدیل می شود. پس از این مراحل، پروژه توسط کارشناس رابط کاربری به وب یا اپلیکیشن موبایل تبدیل می شود. البته ممکن است یک پروژه هم اپلیکیشن موبایل و هم وب سایت یا پورتال داشته باشد.

مرحله دیگر تجربه کاربری که پس از تحقیق و طراحی انجام می پذیرد، تست های تجربه کاربری یا همان UX Tests می باشد. تست های زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانیم تصمیمات بزرگ و سرنوشت سازی را برای محصولات و خدمات خود اتخاذ کنیم. تست A/B، تست First Click، تست Eye Tracking، تست Guerrilla Usability و چندین شیوه دیگر. ابزارهای تحت وب و آنلاین زیادی نیز هستند که با استفاده از آن فرآیند تست آسانتر خواهد شد. به عنوان مثال Google Optimize

خدمات سازمانی و مشاوره UX

تجربه کاربری حیطه بسیار گسترده ای داشته و در سازمان ها و نهاد های دولتی و خصوصی، اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. یک سازمان یا وزارت خانه را در نظر بگیرید که قصد دارد در زمینه کاهش مصرف آب و برق در فضای دیجیتال فعالیت کند. این سازمان صرف نظر از راه اندازی پورتال سازمانی و تولید محتوا، به بهبود تجربه کاربری نیاز خواهد داشت.

موسسه کسب و کار کیارش  به عنوان یک مجموعه خلاق، صرف نظر از طراحی، خدمات مشاوره ای و سازمانی در زمینه UX تجربه کاربری را ارائه می کند.

ux-consultant-2
 • تحقیق کاربری

  راهکارهای سازمانی، مصاحبه، card sorting و …

 • معماری اطلاعات

  ایده، پیاده سازی، آموزش و مشاوره

 • روانشناسی کاربر

  ارائه راهکار سازمانی، ایده و مشاوره

 • کاربرد پذیری

  ایده برای بهبود، انجام پروژه و مشاوره

 • استراتژی UX

  تدوین استراتژی و نقشه راه تجربه کاربری

 • راهکارهای سازمانی

  ارائه مشاوره و آموزش اختصاصی سازمانی