این که مدیر شما چه سرپرست خط مقدم باشد یا مدیرعامل ، هر رهبری گاهی توقعات غیر واقعی دارد. اما برخی از روسا بیشتر اوقات غیرواقعی کمال گرانه  هستند. آنها واقعیت های موجود را در نظر نمی گیرند ،  آنها معمولاً به جای افراد و رویدادهای موجود در سازمان فعلی ، تجربیات گذشته خود را در شرکت های دیگر ارجاع می دهند ، یا شاید آنها را به کسی گزارش می دهند که حتی پرخاشگرتر یا بیش از حد خوش بینانه تر از آن ها هستند.

در این مقاله که از سایت : https://hbr.org/2019/04/how-to-work-for-a-boss-who-has-unrealistic-expectations به نوشته خانم Liz Kislik یک راه حل برای این دست مدیران رو بررسی می کنیم:

وقتی برای یکی از این افراد کمال گرا افراطی  کار می کنید ، حتی خیلی قبل تر از شروع می توانید احساس کنید که قرار است شکست بخورید.و سرپیچی از خود برتر بین افراطی ممکن است خطرناک باشد و حتی با استدلال های شما می تواند احساس ناامنی کنند. شما ممکن است داده های مربوطه یا تجربیاتی داشته باشید که صحت جهت های رئیس شما را برآورده می کند در حالت خیلی خوش بینانه  ، اما فشارهای زیادی برای برآورده کردن هر تقاضا حیلی ایده آلیستی وجود دارد.

در چنین شرایطی به جای اینکه فقط به برنامه نویسی بپردازید یا تصمیم بگیرید زمان آن است که رزومه خود را به روز کنید ( پیدا کردن جای دیگر برای کار )، می توانید این روشها را امتحان کنید تا تعادل بهتری برای خود داشته باشید و روابط خود را با یک رئیس کمالگرا  تقویت کنید.

بدن خود را مدیریت کنید تا خودتان را مدیریت کنید.
اگر فشار خواسته های رئیس شما شما را به حالت انفعالی و عصبی سوق داده است ، ابتدا خود را آرام کنید تا بتوانید افکار خود را جمع و جور کنید و اقدامات مناسب و معقول انجام دهید. یکی از بهترین راهها برای خاموش کردن اضطراب و فرار از آنچه که “آبشار دفاعی” نامیده می شود ، استفاده از “سنسور موتور”  که ذهن بیش از حد واکنش دهنده را به بدن باز می گرداند.

استفاده از یک روش ساده برای مدیتیشن مانند یک سنسور بدن را آرام می کند و به مغز شما سیگنال می دهد که شما واقعاً در معرض خطر جسمی فوری قرار ندارید. تکنیکی بدون سر و صدا که به مشتریانم می آموزم این است که پای خود را در کفش خود احساس کنند. چه در حالت نشسته و چه در حالت ایستادن ، آنها می توانند از این مکانیسم ساده به سرعت و بدون توجه دیگران استفاده کنند ، فقط با فشار دادن پاهای خود به کف ، عدم توجه به پاشنه و انگشتان پا در تماس با سطح سخت ، و کشیدن نفس عمیق و بازدم آن به صورت تیکه تیکه، بعد از چند دقیقه این تمرین در مورد آنچه می خواهند بگویند یا انجام دهند فکر کنید.

در اصل موافقم؛ سپس جزئیات واقعی را به اشتراک بگذارید.
ممکن است همیشه اینطور نباشد ، اما شما و رئیس خود به لحاظ تئوری یک مأموریت مشترک و برخی از اهداف مشترک را داشته باشید ، و نشان دادن اینکه در یک جناح و جبهه هستید ممکن است شما را برای توضیح برخی از واقعیت های عملی در موقعیت بهتری قرار دهد. یک رهبر ارشد که من با آن کار کردم هیچ علاقه ای به یادگیری یا در نظر گرفتن جزئیات عملی اجرای آن نداشت. درعوض ، او از هرگونه موانع چشم پوشی کرد و اظهارات کمی درباره آنچه که تیمش واقعا می تواند انجام دهد ، فرض کرد طرح های خیلی پیچیده برای اجرای آسان است. تیم وی تلاش می کند تا به تعهدات خود عمل کند و از طرف مشتریان و دیگر گروه های سازمانی به دلیل اجرای ناقص یا ناموفق سرزنش می شود.برای جلوگیری از این رویداد ابتدا ثابت کنید شما در یک جبهه هستید و بعد موانع رو ذکر کنید.

سعی بیش تر در مورد نظر مدیر تحقیق کنید :
بعید نیست که رئیس شما قصد نداشته باشد غیر واقعی یا ناعادلانه باشد. بسیار محتمل است که آنها منطقی داشته باشند که به روشنی بیان نکرده اند ، یا حتی خودشان را نمی شناسند. به جای اینکه فقط فکر کنید “این مسخره است!” بررسی کنید تا مطمئن شوید که می فهمید و آنچه را که رئیس شما واقعاً می خواهد تحویل داده است.

بعد از اینکه به یک CFO ناامید کننده یادآوری کردم تا درباره انگیزه های اساسی مدیر عامل و نه فقط خواسته های او فکر کند ، CFO قادر به ایجاد سناریوها و احتمالات مختلفی شد که به مدیرعامل کمک کرد تا طرحی را که احساس می کند همزمان جسورانه و بی خطر باشد انتخاب کند. ما به زبان هایی برنامه ریزی کرده ایم ، “نگاهی به این سناریوها بیندازید و به من بگویید که کدام یک از جنبه ها منطبق با احساس شما هستند ، و سپس می توانم آنها را ایجاد کنم” و “می دانم که شما در مورد خطر سرمایه گذاری بیش از حد نگران هستید خیلی سریع. آیا من سناریوها و فاکتورهای مورد نظر را ضبط کردم؟ ” مجموعه ای از تکرار و تعامل مانند این می تواند باعث اتلاف وقت شود ، اما شما را از گمراهی دور و دور نگه می دارد و باعث ایجاد حس همکاری می شود که به شما در توسعه اعتماد به آینده کمک می کند.

رئیس خود را ارزیابی کنید که یا می توانید به چالش بکشبد یا نه :
سبک و رویکرد مذاکره  رئیس خود را ارزیابی کنید تا متوجه شود با چه سبکی از مذاکره  رفتارهای تحریک آمیز یا واکنشی پاسخ بهتری دریافت کنید یا خیر.

وقتی همه چیز گفته شده و تمام شود ، تا زمانی که در کار خود باقی بمانید ، شما هنوز هم مسئول کمک به تیم و رئیس خود هستید، هدف شما باید این باشد که در حین حفظ سلامت و احترام خود ، تا حد ممکن از رسالت سازمان رضایت داشته باشید.