بعد از اینکه یک ایده ناب ( البته به نظر خودمون) پیدا کردیم تازه شروع یک پروسه سخت از راه اندازی یک کسب وکار اینترنتی به نام راه اندازی وب سایت است که متاسفانه همین مرحله ی به ظاهر ساده بسیاری از ایده های ناب را قبل از launch  به زباله دان فرستاده برای همین تصمیم گرفتم تجربیات خودمو در این زمینه بنویسم شاید کمکی باشه برای کار آفرینان تازه نفس و از اونجای که بیشتر این کسب وکار ها نیازمند به راه اندازی سایت فروشگاهی هستند این نوشته رو متمرکز به راه اندازی این نوع از سایت ها کردم :

طراحی و راه اندازی یک سایت فروش اینترنتی یکی از روش‌های فروش محصولات به مشتریان است. طراحی سایت فروشگاهی علاوه بر اینکه می‌تواند مشتریان جدیدی را برای خرید محصولات و خدمات ترغیب کند، می‌تواند ابزاری باشد تا به مشتریان سنتی را نیز سرویس‌دهی کنیم.

برای طراحی فروشگاه اینترنتی حرفه‌ای، توجه به نکاتی ضروری است که می‌بایست برای آن‌ها برنامه‌ریزی و آمادگی قبلی داشته باشیم.

نوع محصولات

برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی، توجه به نوع محصولات و عادت‌ها و باورهای مشتریان الزامی است. برای مثال برخی از کالاها بدون مشاهده از نزدیک، تعیین اندازه، مقایسه رنگ و آزمون حضوری امکان فروش کمی دارند. یا برخی از کالاها به دلیل قیمت بالا یا نامشخص می‌بایست به صورت حضوری و پس از مذاکره و مشاوره انتخاب و خریداری شوند. به همین دلیل نخستین گام برای امکان‌سنجی طراحی یک فروشگاه اینترنتی، بررسی امکان فروش محصولات به صورت اینترنتی و آنلاین است.

روش‌های حمل محصولات

شیوه‌های حمل و رساندن محصول به دست مصرف‌کنندگان یا خریداران بسته به نوع و ماهیت محصول متفاوت است. برنامه‌ریزی دقیق برای انواع روش‌هایی که ممکن است محصول به دست خریدار برسد و ارائه‌ی آن‌ها برای انتخاب خریدار در زمان خرید الزامی است.

انتخاب ابزار و روش برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

طراحی فروشگاه اینترنتی، با ابزارها و روش‌های گوناگونی امکان‌پذیر است. انتخاب صحیح ابزار و روش جز با تجربه و دانش کافی در مورد انواع شیوه‌های موجود امکان‌پذیر نیست. بنابراینمشاوره با متخصصان طراحی سایت، و مشاوره سئو کمک می‌کند تا ابزاری مناسب و روشی موفق در راه اندازی سایت فروش اینترنتی را برگزینید.

یک سیستم مدیریت محتوای فروشگاهی انتخاب کنید

بعد از اینکه تمامی مراحل بالا را انجام دادید و تصمیم قطعی بر ساخت فروشگاه اینترنتی گرفتید، اولین قدم پیشنهادی من انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا (cms) است. سیستم مدیریت محتوا فروشگاهی همانطور که از اسمش برمی‌آید، امکانات لازم برای ساخت یک فروشگاه اینترنتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

از بهترین نوع فروشگاه‌سازها می‌توان ووکامرس  را نام برد. این سیستم فروشگاه ساز که بر پایه‌ی وردپرس است بصورت کامل از زبان فارسی پشتیبانی می‌کند و کار با آن نیز بسیار راحت است. به علاوه افزونه‌های زیادی نیز برای آن موجود است.

سیستم‌های دیگری همچون:

  • مجنتو (Magento)
  • اپن‌کارت (Open Cart)
  • پرستاشاپ (PrestaShop)

هم در دسته سیستم‌های رایگان فروشگاهی قرار گرفته‌اند و حضور دارند. شما می‌توانید از شرکتی همانند ما بخواهید که با بهره‌گیری از هر کدام از این سیستم‌ها، برایتان فروشگاه اینترنتی‌ای راه‌اندازی کند. در نظر داشته باشید که خود این نرم‌افزارهای تحت وب رایگان هستند؛ اما خدمات و توسعه پوسته و طراحی برای آنها قطعا شامل هزینه است.

انتخاب روش و ابزار برنامه نویسی فروشگاه به طور کلی

ایجاد یک فروشگاه اینترنتی با ابزارهای مختلفی امکان‌پذیر است. به طور کلی  همان طور پیش تر عنوان کردم از سیستم‌های فروشگاه‌ساز مانند ووکامرس، مجنتو، اوپن‌کارت و پرستاشاپ گزینه‌ی نخست برای تازه کار ها بشمار می‌رود. گزینه‌ی دوم استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب برای ایجاد یک فروشگاه اختصاصی و سفارشی است و روش سوم استفاده از سرویس‌های آنلاین ایجاد فروشگاه اینترنتی است که فروشگاه با امکانات از پیش تعیین شده و قالب‌هایی از پیش آماده در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهند.

انتخاب ابزار و روش مناسب وابسته به نیازهای موجود و حجم محصولات و تراکنش‌ها  و همچنین اهداف میان‌مدت و بلند مدت پروژه می‌بایست به انجام برسد.

انتخاب و طراحی قالب فروشگاه

فارغ از سیستم برنامه‌نویسی یا طراحی سایت فروشگاهی، ظاهر یا قالب سایت می‌تواند بسیار متنوع باشد. خریداری قالب آماده و یا طراحی قالب سفارشی و اختصاصی برای سازگاری دقیق با نیازهای موجود گزینه‌های پیش رو در این بخش هستند. انتخاب هر یک از گزینه‌های فوق مزایا و معایب خود را دارا است. قالب‌های آماده با هزینه‌ای کمتر و در زمانی کمتر فروشگاه را در دسترس قرار می‌دهند ولی معمولا حجم بیشتر و سرعت کمتری دارند. از طرف دیگر یک قالب اختصاصی فروشگاه اینترنتی، بهینه‌تر، سفارشی‌تر و از نظر سئو کارآمدتر خواهد بود.

در طراحی قالب سفارشی ابتدا طرح مورد نظر در نرم‌افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ اجرا و بهبود پیدا می‌کند و سپس طرح گرافیکی آماده شده به قالب سایت فروشگاه تبدیل می‌گردد.

پیاده سازی قالب

قالب سایت فروشگاهی بسته به سیستم انتخاب شده برای میزبانی فروشگاه، می‌بایست با دستورالعمل‌های فروشگاه اینترنتی همخوانی پیدا کند. در این مرحله، چنانچه قالب به صورت سفارشی ایجاد شده باشد، دستورالعمل‌های مرتبط با عملکردهای سیستم فروشگاهی روی آن پیاده‌سازی می‌شود تا خریداران از فروشگاه در بخش‌های مختلف، خدمات فروشگاه را با ظاهر و شکل مورد نظر شما مشاهده نمایند.

برنامه‌نویسی فروشگاه اینترنتی

این مرحله برای دوستانی که از سیستم مدیریت محتوا استفاده کردن لازم نیست چنانچه گزینه‌ی نهایی برای طراحی فروشگاه اینترنتی،‌ برنامه نویسی اختصاصی باشد، تمامی عملکردهای مورد نیاز برای فروشگاه از جمله بخش مدیریت کالاها، بخش مدیریت سفارش‌ها، نمایش و سبد خرید کالا، روش‌های حمل و نقل و پرداخت وجه و سایر نیازهای موجود در فروشگاه یک به یک برنامه‌نویسی و در هسته‌ی مرکزی فروشگاه فعال‌سازی شوند.

در هنگام استفاده از اسکریپت‌های فروشگاه‌ساز، اغلب بخش‌های مورد نیاز از پیش آماده هستند و برخی از عملکردهای ناموجود با نصب افزونه‌های مورد نیاز و یا برنامه‌نویسی اختصاصی افزونه برای فروشگاه قابل دسترس خواهند بود.

البته فراموش نکنید که برای فروشگاهتان یک نام مناسب و لوگوی زیبا انتخاب کنید. زیرا فروشگاه‌ شما با این دو عنصر شناخته می‌شود و هر چقدر که در نام‌گذاری فروشگاه و طراحی لوگو، بهتر عمل کنید، احتمال شناخته ‌شدن سریع‌تر فروشگاه شما بالا می‌رود.

امنیت فروشگاه اینترنتی

این مورد هم در مورد کسانی که از سیستم های مدیریت محتوا استفاده می کنند ساده تر است ، امنیت تراکنش‌های مالی و امنیت اطلاعات حساب‌ها و اطلاعات شخصی خریداران در فروشگاه اینترنتی از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور در هنگام طراحی فروشگاه اینترنتی، استفاده از روش‌هایی که بتوانند امنیت کافی برای این سیستم را تضمین کنند، ضروری است. به همین دلیل در انجام این کار می‌بایست از افراد خبره و متخصص استفاده شود تا خطرات امنیتی سایت و فروشگاه شما و در گام بعدی کسب و کار شما را با خطر مواجه نکنند.

سئو فروشگاه اینترنتی

بخش زیادی از افراد مراجعه کننده به سایت‌های فروش محصولات و خدمات از طریق موتورهای جستجو به این سایت‌ها هدایت می‌شود. رعایت اصول سئو در طراحی فروشگاه اینترنتی سبب می‌شود مشتریان بیشتری از این طریق به فروشگاه اینترنتی شما هدایت شوند و در نتیجه کمیت و کیفیت فروش‌های شما نیز افزایش یابند. الیته در این زمینه تخصصی ویژه دارم که در صورت می تونم در خدمتتون باشم.

هدف سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو، قرارگیری در رتبه‌ی اول گوگل و بهبود جایگاه سایت در موتورهای جستجو است. هر چه محل قرارگیری سایت در جستجوی کلمات کلیدی مهم در گوگل بالاتر باشد، افراد بیشتری وارد سایت شما می‌شوند و در نتیجه مشتریان بیشتری از شما خرید خواهند کرد.

بازاریابی فروشگاه اینترنتی

برای جذب مشتریان بیشتر به فروشگاه اینترنتی، انجام تبلیغات آنلاین و تبلیغات اینترنتی لازم و حیاتی است. بازاریابی اینترنتی شاخه‌ای از علم بازاریابی است که با شیوه‌های متفاوت با بازاریابی سنتی به انجام می‌رسد. در این شیوه آشنایی با عادت‌ها و نیازهای جامعه‌ی اینترنتی پیش‌نیاز موفقیت است. به علاوه، اصول فنی لازم برای انجام موفقیت‌آمیز برنامه‌های تدوین شده برای بازاریابی اینترنتی دانشی است که در اختیار برنامه‌نویسان و متخصصان نرم‌افزار است.

روش‌های گوناگون بازاریابی اینترنتی از جمله ایمیل مارکتینگ، استفاده از سیستم‌های پیامک، استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، ربات تلگرام، ربات اینترنتی و بسیاری روش‌های فنی و تخصصی دیگر می‌توانند در بازاریابی فروشگاه شما حضور داشته باشند.

پشتیبانی، توسعه و نگهداری

یک سیستم پیچیده مانند فروشگاه اینترنتی بدون پشتیبانی سایت، توسعه و نگهداری دیر یا زود از رده خارج خواهد شد. تمامی فروشگاه‌های اینترنتی موفق به صورت منظم در حال بهبود و افزایش کیفیت هستند. بنابراین خرید بسته‌های آماده‌ی فروشگاهی که پشتیبانی لازم و بهبود کیفیت مستمر را در دستور کار ندارند راهی به موفقیت نخواهد داشت.

نماد اعتماد الکترونیک

پیش از آنکه بتوانید سیستم پرداخت آنلاین را در سایت فعال کنید، گرفتن نماد اعتماد الکترونیک ضروری است. این نماد به خریداران این اعتماد را می‌دهد که فروشنده فردی شناخته شده و دارای مجوزهای لازم برای فروش آنلاین کالا و خدمات و دریافت وجه از طریق سیستم بانکی است.

دریافت نماد اعتماد الکترونیک نیازمند ثبت نام در سایت مربوط و ارسال مدارک و اسناد مرتبط با هر کسب و کار است. بدون دریافت نماد اعتماد الکترونیک، راه اندازی سیستم پرداخت آنلاین امکان‌پذیر نخواهد بود. نماد اعتماد نشانه‌ای است که فروشندگان دارای شرایط، آن را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت می‌کنند و در سایت خود قرار می‌دهند. این نماد معیاری برای شناسایی فروشندگان معتبر است تا خریداران با خیالی آسوده بتوانند از خدمات تجارت الکترونیک سایت‌های مختلف استفاده کنند.

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک لازم است تا مدارک و تاییدیه‌هایی در سایت eNamad ارسال و ارزیابی شوند.

مراحل دریافت ای نماد در  این سایت  به طور خلاصه عبارتند از:
۱) ثبت نام
۲) تکمیل اطلاعات(احراز اطلاعات هویتی)
۳) افزودن کسب و کار
۴) تاییدیه فنی
۵) احراز صحت اطلاعات کسب و کار(احراز آدرس محل فعالیت ، شماره تماس کسب و کار اینترنتی و احراز آدرس پست الکترونیکی
۶) تکمیل فرم نظر سنجی
۷) بررسی چک لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی
۸) تعهد الکترونیکی
۹) اعطای نماد
۱۰) درج کد مجوز بروی سایت

دریافت درگاه بانکی

پس از دریافت نماد اعتماد الکترونیک، ثبت قرارداد با بانک‌ها برای ایجاد درگاه پرداخت الکترونیکی یکی از نیازهای یک فروشگاه اینترنتی است. برخی از دارندگان فروشگاه اینترنتی ممکن است بخواهند پرداخت الکترونیک را با استفاده از امکانات چند بانک به انجام برسانند. برخی دیگر از صاحبان فروشگاه‌ها نیز ممکن است روش‌های پرداخت خاص مانند استفاده از ارزهای مجازی مانند بیت‌کوین یا پرداخت ارزی را با استفاده از درگاه‌های واسط برای فروشگاه خود فعال کنند.

پیشنهاد من به شخصه زرین پال است چراش خودش در شعار تبلیغاتیشون خیلی خوب عنوان کردن :

درگاهی رو به دنیای پرداخت

داشتن یک درگاه پرداخت اینترنتی زمانی کافیست که چندین درگاه روی آن فعال باشد تا بتوان هوشمندانه از آنها بهره برد. درگاه پرداخت اینترنتی زرین‌پال با اتصال به تمام PSPها، کسب‌و‌کار آنلاین شما را به دنیایی از فناوری‌های مالی وارد می‌کند.

ولی در نهایت این شما هستین که با توجه به شرایط فعالیتتون می تونید با یک بانک هم به قراردادی مناسب برسید.

روش‌های پرداخت

در یک فروشگاه اینترنتی، علاوه بر تمامی روش‌های پرداخت سنتی، مانند پرداخت در محل، پرداخت با سند و خرید نسیه، خرید به صورت پرداخت آنلاین هم امکان‌پذیر است. در پرداخت آنلاین، مشتری پس از انتخاب کالاها و خدمات مورد نیاز خود، به سایت یکی از بانک‌های ارائه دهنده‌ی خدمات پرداخت آنلاین هدایت خواهد شد. مشتری در سایت بانک اطلاعات کارت خود را وارد می‌کند و بانک مبلغ مورد نظر شما پس از کسر از حساب مشتری به حساب شما منتقل می‌کند. سپس مشتری مجدد به سایت فروشگاهی شما باز خواهد گشت و ادامه‌ی مراحل خرید و تحویل کالا را دنبال می‌کند.

بنابراین بستن قرارداد با یکی از بانک‌ها برای ارائه‌ی این خدمات پس از پایان مراحل طراحی سایت فروشگاهی می‌بایست به انجام برسد. و پیش‌نیازهای فنی برای انجام فرآیند فوق نیز می‌بایست در فروشگاه اینترنتی تعبیه شود.

همزمان‌سازی انبارها

اگر علاوه بر فروشگاه اینترنتی، محصولات از روش‌های دیگری هم به فروش می‌رسند، لازم است تا پیش‌بینی‌های لازم برای به‌روزرسانی موجودی لحظه‌ای انبار را در نظر داشته باشید. اگر مشتریان شما محصولی را سفارش بدهند و وجه آن را پرداخت کنند و شما نتوانید آن محصول را به دست آن‌ها برسانید، نارضایتی و گاهی مشکلات بزرگ‌تر به وجود خواهد آمد.

روش ایده‌آل در این شرایط، همزمان سازی خودکار یا نرم‌افزاری موجودی انبار فیزیکی با موجودی ذخیره شده در سیستم فروش آنلاین است. انجام این کار گاهی با مشکلاتی همراه است.

ارتباط با سیستم حسابداری

همزمان‌سازی خریدهای انجام شده در فروشگاه اینترنتی با سیستم حسابداری داخلی سازمان یا شرکت برای دسترسی سریع و دقیق به بدهکاری و بستانکاری طرف‌های حساب در مواقعی که مشتریان فروشگاه اینترنتی، شناخته شده هستند یا فروش نسیه در فروشگاه اینترنتی امکان‌پذیر است، از پیش‌نیازهای مهم این کار به شما می‌رود.

بنابراین اگر انواع روش‌های فروش و پرداخت در سیستم فروشگاهی جدید امکان‌پذیر است، می‌بایست برنامه‌ریزی فرآیندی و فنی لازم برای این کار صورت پذیرد.

پیش‌نیازهای فیزیکی

پیش‌نیازهای فیزیکی یک فروشگاه اینترنتی عبارتند از: انبار فیزیکی، محل استقرار کارکنان برای پشتیبانی سایت و مشتریان، فرآیندهای ارسال کالا از جمله قرارداد با شرکت‌های حمل و نقل یا سیستم توزیع داخلی، قرارداد با پست، تعیین ساز و کارهای برگشت کالا، ساز و کارهای بسته بندی، محل و روش تامین کالا و بسیاری موارد دیگر که بسته به نوع محصولات و نوع مشتریان ممکن است ابعاد کوچک‌تر و بزرگ‌تری داشته باشند.

درج اطلاعات و راه اندازی فروشگاه اینترنتی

گام نهایی در راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی، درج محصولات در سیستم فروشگاهی است. وابسته به تعداد محصولات، این مرحله ممکن است زمان و هزینه‌ی زیادی را نیاز داشته باشد. چنانچه اطلاعات محصولات در یک سایت اینترنتی داخلی یا خارجی موجود باشد یا این اطلاعات به صورت فایل‌ها و شاخه‌های جداگانه طبقه بندی شده باشند، با استفاده از ربات اینترنتی یا ربات نرم‌افزاری می‌توان درج محصولات در سایت را در زمانی بسیار کوتاه با دقت و کیفیت بالا به انجام رساند.