واژه های ATL ، BTL وTTL در بازاریابی و تبلیغات به چه معناست ؟

در بازاریابی و تبلیغات ATL مخفف عبارت Above The Line‌ (بالای خط) و BTL مخفف عبارت Below The Line (پایین خط) است و بعدها هم Through The Line (درون خط!) اضافه شد.امروزه فعالیت های بازاریابی (اساسا تبلیغاتی) را می توان به سه بخش تقسیم کرد: – بالای خط (ATL)، زیر خط (BTL)، و از طریق خط (TTL) بازاریابی.

atl btl در مارکتینگ

atl btl در بازاریابی و تبلیغات

خط اصلی در ابتدا برای جدا کردن فعالیت های بازاریابی بود که نفوذ برای  انبوه یا  mass penetration  (بالای خط) به آنهایی که دارای نفوذ خاص یا specific penetration بودند (در زیر خط) بود. اما پس از آن، به دلیل افزایش رقابت و توسعه در فن آوری، از طریق فعالیت های بازاریابی خط را می شکند و شامل استفاده از فعالیت های تبلیغاتی ATL و BTL  به طور همزمان که به آن TTL میشود ، ظهور کرد.فعالیت های تبلیغاتی می تواند بر اساس انگیزه های بازاریابی، گروه های هدف و بودجه بازاریابی متفاوت میباشد .

تبلیغات Above the Line advertising :

 یا همان تبلیغات بالای خط  (اغلب به نام Promotion Line above/ بالای خط بازاریابی / بازاریابی ATL / تبلیغات ATL) فعالیتهای تبلیغاتی را تشکیل می دهند که عمدتا غیر هدفمند و گسترده هستند. هدف از  ATL بیشتر ساختن نام تجاری ( برند)  و اطلاع رسانی به مشتریان در مورد محصول انجام می شود. در  تبلیغات ATL ، نرخ تبدیلات( تبدیل مخاطب به مشتری ) اهمیت کمتری دارند.

با زبان ساده تر تبلیغات ATL شامل استراتژی های بازاریابی انبوه ( mass marketing strategies)  است که عمدتا بی هدف هستند و بر روی ساختن نام تجاری تمرکز دارند. مانند تبلیغات تلویزیونی ، رادیویی ،  روزنامه و مجله های غیر تخصصی .

مزایای تبلیغات ATL:

  • ارتباط بالا و بهتر با مخاطبان
  • قابلیت بالا برای برند سازی

تبلیغات Below-the-line advertising :

یا همان تبلیغات زیر در خط  شامل فعالیت های تبلیغاتی بسیار خاص، به یاد ماندنی و مستقیم است که متمرکز بر گروه های هدف مصرف کننده است. اغلب به عنوان استراتژی های بازاریابی مستقیم شناخته می شود، در این استراتژیها بیشتر بر روی تبدیل مخاطب به مشتری تا ساخت برند  متمرکز است.

مثالهای برای تبلیغات  BTL  میتوان :

Outdoor Advertising یا تبلیغات در فضای باز : تبلیغات در فضای باز معمولا در مکان های عمومی انجام می شود و به طور مداوم روی صفحه نمایش قرار می گیرند، بسته به موقعیت مکانی ان (و بیشتر هدفمند) انجام می شوند. آنها عبارتند از: پرچم ها، آگهی ها، آگهی ها، تبلیغاتی، و غیره.

Direct Mail Marketing یکی از استراتژی های تبلیغاتی  شخصی که توسط بازاریابان استفاده می شود، ایمیل های مستقیم (ایمیل، پیام های متنی، و غیره) پیام های سفارشی درمورد نام تجاری یا پیشنهادات مختلف مطابق با نیازهای هر مشتری طراحی شده است. از این رو این استراتژی BTL می تواند در صورتی که مناسب برنامه ریزی شده باشد، به نرخ  بالایی تبدیل شود.

Sponsorship حمایت مالی یا مشارکت با شرکت های مختلف یا رویداد ها برای به دست آوردن احساسات بیشتر است و معمولا به عنوان بخشی از استراتژی های تبلیغاتی  ایجاد نام تجاری در سطح BTL انجام می شود.

Brand Activation فعال شدن برند، هنر حرکت دادن رفتار مصرف کننده از طریق تعامل و تجربیات برند است. هدف اصلی این کمپین ها این است که مصرف کنندگان را به انجام کار برسانند و مارک ها را از طریق تجربیات و ایجاد ارتباطات طولانی مدت عاطفی به ارمغان بیاورند.

In Store Marketing فعالیت های بازاریابی وتبلیغاتی انجام شده در فروشگاه خرده فروشی فعالیت های بازاریابی در فروشگاه را نام می برند. این فعالیت های زیر خط استفاده از نقطه های مختلف فروش برای به دست آوردن بیشتر  جذب است.

مزایای تبلیغات BTL :

  • بسیار هدفمند
  • نرخ ROI یا برگشت سرمایه بهتر نسبت به ATL
  • کنترل آسان تر
  • سفارشی بودن BTL (در خط مشی های تبلیغاتی  BTL طراحی شده با توجه به نیازهای یک گروه خاص هدف طراحی شده و از این رو می توان برای گروه های مختلف مشتری قالب بندی متفاوت داشته باشد.)

تبلیغات (Through the Line ( TTL :

شامل استفاده همزمان استراتژی های تبلیغاتی ATL و BTL است. روند اخیر مصرف کنندگان در بازار نیازمند ادغام هر دو استراتژی ATL و BTL برای نتایج بهتر است.

برای درک بهتر میتوان گفت استراتژی تبلیغاتی  TTL شامل فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی برای ایجاد کمپین های بازاریابی است که شامل هر دو استراتژی ATL و BTL است. این اشاره به تبلیغات ۳۶۰ درجه ( ۳۶۰-degree advertising ) است که در آن کمپین ها با چشم انداز ساخت نام تجاری و همچنین تبدیل مخاطب به مشتری Conversion شده است.

گاهی اوقات از استراتژی های  بازاریابی و تبلیغاتی TTL استفاده می شود تا استراتژی های بازاریابی مستقیم خود را اجرا کنند. این نیز تحت بازاریابی TTL قرار دارد.

مثال عالی برای TTL میتوان Digital-marketing  نام برد ،  یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی هم شامل مزایای  ATL  می شود در حالی که به عنوان یک خط ارتباط  شبیه به BTL این نوع تبلیغات بر اساس کوکی است. کاربران بر اساس نیازها (needs) / خواسته ها(wants) / انتخاب ها (choices)  خود ارتباطات بسیار شخصی را می یابند. این استراتژی ROI بهتری دارد  و توسط مصرف کننده بهتر مورد توجه قرار  گرفته شده است.