بازاریابی دیجیتال  Digital-marketing :

بازاریابی دیجیتال مانندی چتری برای  همه تلاش های بازاریابی آنلاین شما است. شرکت ها با استفاده از کانال های دیجیتالی نظیر جستجوی گوگل، رسانه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت های خود برای ارتباط با مشتریان فعلی و آینده خودشان بهره می برند . و به طور واضح تر از  از خود وب سایت یک شرکت تا تبلیغات آنلاین – تبلیغات دیجیتال، بازاریابی ایمیل، بروشور آنلاین و فراتر از آن – طیف وسیعی از تاکتیک ها و دارایی هایی که تحت چارچوب بازاریابی دیجیتال قرار دارند. و بهترین بازاریابان دیجیتال تصویری روشن از این دارد که هر دارایی یا تاکتیک از کدام اهداف کلیدی آنها حمایت می کند.

پیشنهاد می کنم  قبل از ادامه مقاله چرا شما به مشاور کسب وکار احتیاج دارید مطالع فرمایید .

در اینجا  از برخی از شایع ترین دارایی ها و تاکتیک ها بازاریابی دیجیتال  است:

دارایی ها :

 • وبسایت شما
 • پست های وبلاگ
 • کتابها و روزنامه ها و مجلات آنلاین
 • Infographics
 • ابزارهای تعاملی
 • کانال های رسانه های اجتماعی (فیس بوک، LinkedIn، توییتر، نمایش مشخصات عمومی، و غیره)
 • پوشش آنلاین (PR، رسانه های اجتماعی و بررسی)
 • بروشورها  آنلاین
 • دارایی های مارکدار( برند)  (لوگو، فونت و غیره)

تاکتیک ها بازاریابی دیجیتال :

 • (Search Engine Optimization (SEO :

یکی از تاکتیک های موثر و به صرفه در بازاریابی دیجیتال روند بهینه سازی وب سایت شما به عنوان رتبه بندی در صفحات نتایج موتور جستجوگر براساس کلمات کلیدی  بالاتر است، که سبب افزایش میزان ترافیک ارگرانیک (یا رایگان) که وب سایت شما دریافت می شود.

این جمله که محتوا پادشاه است بارها در بازاریابی دیجیتال به اثبات رسیده ، ایجاد و ارتقا دارایی های محتوا به منظور ایجاد آگاهی از نام تجاری، رشد ترافیک، رهبری و یا جلب توجه  مشتریان.

در این تاکتیک بازاریابی دیجیتال دیگر این شما نیستید که به دنبال مشتری می‌روید بلکه مشتریان در جست وجوی شما هستند! چطور چنین چیزی ممکن است؟ در نظر بگیرید شما می‌خواهید برای دوربین عکاسی خود لنزی تهیه کنید. از طرفی شما عکاس بسیار حرفه ای نیستید و از طرفی هم برنامه ای دارید تا بتوانید در چند ماه آینده در یک مسابقه عکاسی شرکت کنید.

طبیعتا بودجه شما برای خرید نیز محدود است. شما در گوگل برای لنز دوربین سرچ می‌کنید. اطلاعات مورد نظر خود را در سایت های مختلف پیدا می‌کنید و برای خرید خود معیارهایی را تعیین می‌کنید.

در اینجا شما به دنبال محصولی خاص رفته اید، در گوگل کلمه خاصی را سرچ کردید و نتایج مختلفی را در سایت های گوناگون دیده اید. مطالب آنها را خواندید، قیمت ها را مقایسه کردید و احتمالا از صفحات اینستاگرام و کانال تلگرام فروشگاه های مختلف بازدید داشتید. این دقیقا فرآیندی است که شما به عنوان مشتری به دنبال محصول یا اطلاعاتی خاص گشته و به سایت هایی که این اطلاعات یا محصولات را فراهم کرده اند مراجعه کرده اید.

مجموعه ی این روش ها Inbound marketing  نامیده می‌شود. بدین صورت که شما به عنوان یک شرکت دقیقا به شیوه ای تبلیغات و بازاریابی دیجیتال انجام می‌دهید تا مشتری شما را پیدا کرده و از محتوای شما استفاده کند و به خرید از شما ترغیب شود.

بهینه سازی موتور جست و جو  ( SEO ) یکی از محبوب ترین روش ها در این زمینه است. (برای اطلاعات بیشتر در خصوص بهینه سازی موتور جستوجو اینجا کلیک کنید.)

شما با تولید محتوای مناسب، در صفحه نتایج گوگل بالا می‌آیید و اگر مشتری در خصوص محتوای شما سرچ کند به سایت شما وارد میشود. (برای اطلاعات بیشتر در خصوص بازاریابی محتوا اینجا کلیک کنید.) از دیگر این روش ها، بازاریابی محتوا است. محتوا میتواند نوشته، عکس، اینفوگرافی یا ویدیو باشد. بازاریابی در شبکه های اجتماعی میتواند نتایج فوق العاده ای برای شرکت شما به همراه داشته باشد. دو مزیت اصلی این روشها کم بودن هزینه و بیشتر بودن بازده آن در مقابل روشهای سنتی است.

بطور خلاصه بازاریابی ورودی اشاره به رویکرد “کامل قیف”  منظور همان sales funnel  قیف فروش برای جذب، تبدیل مخاطبان به مشتریان با استفاده از محتوای آنلاین است.  مانند  SEO  سایت

 • Outbound marketing :

  در اکثر روش های بازاریابی سنتی، شما هزینه می‌کنید تا مشتری  به پیام و محصول شما توجه کند،

  به عنوان مثال

  شما در بیلبوردهای سطح شهر تبلیغات می‌کنید یا

  تبلیغات پرینتی در محدوده ای از شهر اجرا میکنید یا

  در نمایشگاه ها و رویدادهای مختلف غرفه خود را راه اندازی می‌کنید.

  در این روش ها هزینه ی اصلی در بازاریابی و تبلیغات شما برای این است که مشتری پیام شما را ببیند و به خرید از شما ترغیب شود. این نوع مدل های بازاریابی و تبلیغات Outbound marketing هستند.

 • Social Media Marketing :

تمرین تبلیغ برند و محتوا در کانال های رسانه های اجتماعی برای افزایش آگاهی از برند، هدایت ترافیک و ایجاد یک شخصیت منحصر به فرد برای کسب و کار شما.

نوعی از تبلیغات مبتنی بر عملکرد که در آن شما برای تبلیغ محصولات یا خدمات دیگران در وب سایت خود کمیسیون دریافت می کنید.

 • Native Advertising : 

تبلیغات بومی مربوط به تبلیغات است که عمدتا تحت محتوا و بر روی یک پلت فرم در کنار دیگر محتوای رایگان ، برجسته است. پست های حمایت BuzzFeed یک مثال خوب هستند، اما بسیاری از مردم همچنین تبلیغات رسانه های اجتماعی را “بومی” می دانند – مثلا تبلیغات فیس بوک و تبلیغات Instagram.

 • Marketing Automation :

اتوماسیون بازاریابی به نرم افزارهایی اطلاق می شود که هدف آنها خودکار سازی اقدامات بازاریابی است. بسیاری از بخش های بازاریابی باید کارهای تکراری مانند ایمیل، رسانه های اجتماعی و سایر فعالیت های وب سایت را خودکار کنند. مانند ربات های تلگرام ، اینستاگرام و ….. .

 • Pay-Per-Click :

PPC یک روش هدایت ترافیک به وب سایت شما با پرداخت یک ناشر ( مثلا گوگل ) هر بار که آگهی شما کلیک می شود. یکی از رایج ترین انواع PPC ،Google AdWords است.

 • Email Marketing :

شرکت ها از بازاریابی ایمیل به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند. ایمیل اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیف ها و رویدادها و همچنین هدایت افراد به وب سایت کسب و کار استفاده می شود.

 • Online PR :

روابط عمومی آنلاین این است که تضمین پوشش آنلاین با نشریات دیجیتالی، وبلاگ ها و سایر وب سایت های مبتنی بر محتوا را تأمین کند. این بسیار شبیه PR سنتی است، اما در فضای آنلاین.

تمامی موارد بالا تاکتیک ها و دارایی های دیجیتال مارکتینگ می باشند که به تناسب با  شرکت و موضوع فعالیت و بسته به استراتژی های بازاریابی شرکتها مورد استفاده است .

دستاوردهای بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارهای امروزی :

 • نوع بازاریابی دیجیتال ، گسترده، نا مشخص می باشد.
 • جهت ارتباطات در بازاریابی دیجیتال ، چند سویه ( چند به چند) است . هم شرکت و هم مشتری صحبت می نمایند و به حرف ها و دغدغه های یکدیگر گوش فرا می دهند.
 • زمانبندی
 • در بازاریابی دیجیتال
 • ، خود به خود صورت می گیرد. کمپین های تبلیغاتی با جزییات دقیق برنامه ریزی نمی شوند بلکه بر اساس نظرات و درخواست ها برنامه ریزی می شوند.
 • ارتباط با مشتری، سریع و عمومی می باشد. واکنش به نظرات و دیدگاه ها فوری و همگانی است و هر کسی می تواند این نظرات را بخواند و به بحث ملحق شود.
 • در دسترس بودن، ( ۲۴ ساعت شبانه روز و هفت روز هفته) آمادگی دائمی برای پاسخگویی سریع به دیدگاه ها و نظرات مشتریان وجود دارد.
 • محدوده بازاریابی دیجیتال عمومی است. برای همه و در هر مکانی در دسترس است .( بهینه سازی شده برای عموم)
  تجربیات بازاریابی، متناوب، نوآورانه می باشد.
 • نظارت توسط کاربران و پلتفرم ها انجام می شود.
 • زبان و گفتار، واقعی و مستقیم است. جملات از پیش ساخته وجود ندارد بلکه پاسخ های شخصی و کوتاه داده می شود.
  درگیر کردن افراد از اصول اولیه آن می باشد.

 دسته فعالیت های آنلاین بازاریابی آنلاین را در زیر مشاهده می‌کنید:

 1. بهینه‌سازی موتور‌ جستجو (سئو)
 2. بازاریابی موتور جستجو (SEM)
 3. بازاریابی محتوا
 4. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (SMM)
 5. تبلیغات پرداخت در ازای هر کلیک (PPC)
 6. بازاریابی معرف یا وابسته
 7. بازاریابی ایمیلی( Email-Marketing )

که در آیتم ۲ و ۵ برای درک بهتر پیشنهاد میکنم مطلب Google- ad مطالعه فرمایید .

نتیجه گیری : تمامی کسب وکار ها در شرایط فعلی نیازمند فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ می باشند و با توجه به تخصصی بودن و همچنین حساسیت موضوع لزوم بکاگیری افراد کارشناس در این امر ضروری است موسسه کسب وکار کیارش پکیج مشاوره ای اختصاصی از تهیه استراتژی تا اجرا کامل برنامه دیجیتال مارکتینگ برای شرکتها دارد که شما با استفاده از آن با هزینه ای معقول می توانید به  صورت حرفه ای در حوزه دیجیتال مارکتینگ  فعالیت داشته و از فواید آن بهره مند شوید. در صورت نیاز به مشاوره و عقد قرارداد در صفحه تماس با ما با ذکر عنوان مشاوره برای ما پیغام بگذارید تا مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و اقدامات لازم برای شروع فعالیت انجام گیرد .