Inbound و Outbound در بازاریابی : 

اگر شما حتی درک پایه ای از بازاریابی داشته باشید، احتمالا می دانید که دو روش رایج بازاریابی وجود دارد Inbound و Outbound ( بازاریابی ورودی و بازاریابی خروجی ). ولی مفهوم دقیق این دو واژه Inbound و Outbound در بازاریابی چیزی فراتر از معنی تحت الفظی آن میباشد .  

روش Outbound بیشتر سنتی است و اکثر کسب وکار ها با آن آشنایی دارند در صورتی که متد دوم Inbound ، متد بروز تری است بیشتر مورد استفاده Start-up ها می باشد ، و میتوان گفت یکی از دلایل موفقیت بسیار از Start-up  همین رویکرد متفاوت در بازاریابی می باشد .

تفاوت Inbound و Outbound در چیست؟

آنها هر دو برای جذب مشتریان به کار می روند، درست است؟ خوب، بله، اما این به  معنی  شباهت این دو در نتیجه مورد انتظار از عملکرد این دو تاکتیک Inbound و Outbound میباشد . بیایید یک بررسی بیشتر نسبت به این دو مفهوم  داشته باشیم ، ودر نهایت شما  بتوانید تصمیم بگیرید که کدامیک بهتر است برای شما. و یا در صورت نیاز از مشاوره های ما استفاده کنید .

Outbound Marketing :

برای قرن ها، بازاریابان تلاش کرده اند مردم را به خرید محصولات خود ترغیب کنند ، حتی قبل از اصطلاح “بازاریابی” وجود داشته باشد . در  HubSpot یک اینفوگراف  ایجاد کرده اند که به شما نشان می دهد دقیقا  بازاریابی در طول قرن بیستم چگونه تغییر کرده است. برای دیدن این این اینفوگراف بر روی کلمه Hubspot کلیک کنید .

Outbound Marketing یا همان بازاریابی خروجی : بازاریابی بیرونی یا خروجی برای مخاطبان اجباری میباشد به این معنی که مخاطب بدون داشتن تمایل نیز پیام شما را دریافت میکند . در این به  چشم اندازها توجه زیادی میشود . با استفاده از روش های مختلف برای دریافت پیام توسط مخاطب و تبدیل Conversion آن به یک Lead در مورد محصولات و یا خدمات. در اینجا برخی از رسانهای محبوب  برای بازاریابی خروجی  Outbound marketingرا برای شما معرفی می کنیم .

  • Print and direct mail marketing  که شامل ارسال فکس یا نامه به صورت مستقیم برای معرفی شما و محصولات و یا خدمات شما می شود .
  • TV and radio ads   تبلیغات تلویزیونی و رادیو با هزینه بالا و همچنین مخاطب بالا برای معرفی شما .
  • Telemarketing  یکی از استراتژیهای قدیمی در بازاریابی می باشد و بصورت تماس مستقیم تلفنی با مخاطبان .
  • Billboards  بلیبرد ها تابلو های بسیار بزرگی هستند که معمولا در بزرگراه قرار گرفته و جهت معرفی کسب وکار ها استفاده می شود .

نکته کلیدی در تمام روشهای مرسوم بالا برای Outbound marketing مخاطب چه تمایل داشته باشد و چه نه پیام ما دریافت میکند و این هم یک مزیت است و هم یک عیب زیرا در بسیار از موارد به علت عدم تمایل سطح دقت پایین خواهد بود و پیام به درستی انتقال نمی یابد و یا حتی در برخی موارد پیام نتیجه مطلوب را ندارد و یا شاید نیتجه عکس داشته باشد و حتی مخاطب را ناراحت این مورد بیشتر در تبلیغات پر تکرار در تلویزیون و رادیو مشاهده می شود . این روش ها در یک نکته مشترک هستند؟ جلوگیری ازآنها دشوار است . مطمئنا مردم می توانند کانال را هنگامی که یک تبلیغ تجاری می آید تغییر دهند، تبلیغات را در مجله ورق بزنند ، و یا نامه ها وفکس های مستقیم را به عنوان چرک نویس استفاده کنند ، اما نمی توانند آنها را به طور کامل متوقف کنند.

نکته دیگر اینکه این روشها هیچکدام به طور جدیدی شخصی سازی نشده اند که باعث می شود آنها  کمتر موثر باشند. سخت است بگویم چقدر کارایی دارند  و چقدر نیستند. به عنوان یک بازاریاب Outbound marketing ، شما نمی دانید که آیا فرستنده مستقیم شما در ماه گذشته نامه ارسال کرده و آیا نامه به مخاطب رسیده و مورد توجه قرار گرفته  یا آگهی رادیویی که همزمان انجام می شود پیام شما را به مشتری منتقل کرد. در واقع علت این نامگذاری هم همین است بدین ترتیب که خروجی Outbound marketing به این معنی است که شما اغلب اطلاعات دقیق مورد نیاز برای تنظیم تاکتیک و بودجه خود ندارید. و باید از اطلاعات جانبی بهره ببرید مانند افزایش حجم فروش که این اطلاعات دقت بالای ندارد برای اندازه گیری اثربخشی بازاریابی خروجی شما Outbound marketing و میتوان تابع عوامل دیگری باشند .

Inbound Marketing :

بازاریابی ورودی در ابتدا توسط Brian Halligan، بنیانگذار HubSpot در اواخر ۱۹۹۰s ساخته شد . دانه ها برای بازاریابی ورودی قبل از آن کاشته شده بودند، با ایده هایی مانند بازاریابی اجازه و بازاریابی رابطه permission marketing and relationship marketing . هر دو این روش تمرکز بر رویکردی کمتر تهاجمی و شخصی تر به فروش داشتند و در طول زمان ایجاد روابط پایدار با مشتریان و جلب راضیت مشتری هدف قرار دادند . از روشهای مرسوم  Inbound Marketing میتوان :

  • SEO : شامل کلیه روشهای از قبیل تهیه محتوا ، لینک سازی داخلی و خارجی برای بهبود دسترسی مخاطبان به شما در فرآیند جستجو در اینترنت می باشد . SEO صفحه جستجوی شما را در جستجوهای اینترنتی بالا می برد. چندین موتور جستجو وجود دارد که توسط افراد در سراسر جهان استفاده می شود – گوگل به تنهایی ۴۰،۰۰۰ جستجو در ثانیه را انجام می دهد و مهم است که وب سایت شما در لیست پاسخ های کلمات کلیدی یا عبارات کلیدی قرار داشته باشد. چطوری این کار را انجام میدهی؟ ما می توانیم، بدون در نظر گرفتن سطح دانش شما، کمک کنیم.
  • Content marketing : بیشتر کسب و کارهای وبلاگ ها را در وب سایت های خود قرار می دهند و می توانید از بازاریابی محتوا برای آنا استفاده کنید. بازاریابی محتوا به کسب و کار فرصت می دهد تا بدون اینکه بیش از حد “رو در رو” در مورد آن، اطلاع رسانی و آموزش مصرف کنندگان و اطلاعات مورد نیاز آنها  را ارائه دهید، و مصرف کنندگان می توانند آن را پیدا کنند وقتی آماده باشند. با توجه به این موضوع، مهم است که مطالب مربوط به تمام مراحل سفر ( فرایند ) خریدار در وب سایت شما  باشد تا مخاطب پس از جذب به راحتی خرید خود را انجام دهند که به زبان حرفه ای تر UI/UX شما مناسب باشد . به این ترتیب، شما می توانید مشتریان خود را در جایی که هستند و در زمان مناسب برای  آنها هدف قرار دهید .
  • Social media : اگر حساب کاربری حداقل در یکی از پلت فرم رسانه های اجتماعی ندارید،  فرصت طلایی برای ارتباط با مخاطبین خود از دست می دهید. شما می توانید با مشتریان واقعی ارتباط برقرار کنید، و پس از ارتباط برقرار کردن در توییتر یا فیس بوک  وفاداری خود را در طول زمان به دست آورید. علاوه بر این، شما می توانید اطلاعات مفید و  عمده را به طور مستقیم با توجه به مشتریانی که با سرویس یا محصول شما مشکل دارند، از همین طریق بدست آورید .
  • Email workflow : نه، به معنای هرزنامه spam نیستند. در مورد ایمیل هایی با دقت کار می کنیم که در نقاط خاص حرکت در سراسر سفر خریدار به سمت تبدیل شدن به یک مشتری فرستاده می شوند. این ایمیل ها اطلاعات ارزشمند و محتوی مفید ارائه می دهد که مشتری می تواند از آن استفاده کند. ایمیل مناسب در زمان مناسب می تواند یک سر به سمت پایین تر از قیف بازاریابی  marketing Funnel خود بکشد و به مشتری تبدیل  شود.

تفاوت و مزایایی هرکدام از  Inbound و Outbound در بازاریابی : 

بازاریابی ورودی Inbound Marketing به طور قابل توجهی ارزان تر از خروجی Outbound Marketing است و این کار موثرتر است. به عنوان مثال، تخمین زده می شود ۱۴.۶٪ از جستجوگرها منجر به جذب است ، در حالی که در خروجی ۱.۷٪ منجر به جذب است. شما می توانید موفقیت شرکت در کمپین های تبلیغاتی خود را با استفاده از تست A / B اندازه گیری کنید (بنابراین می توانید ببینید که کد موضوع ایمیل بیشتر باز می شود یا چه تماس به عمل بیشتر کلیک CTA می شود)

امتیاز  دیگر از بازاریابی ورودی  Inbound Marketingچابکی آن است. اگر تعیین کنید که تبلیغات تلویزیونی شما نتایجی را که امید نداشتید به دست نیاورید، شما کاملا گیر  افتاده اید . شما آن را شلیک کرده اید و برای تبلیغات TV از  قبل پرداخت می کنید – شما نمی توانید زیاد کار کنید وقتی بازخور خوبی در حین پخش تبلیغ می بینید . اگر شما یک کمپین ورودی  Inbound Marketing را راه اندازی کرده و متوجه شوید که آنطور که شما امیدوار بودید، موفق نخواهد شد. کلمات کلیدی را تغییر دهید، محتوای مجدد را تغییر دهید، سیستم های رسانه های اجتماعی را عوض کنید – وقتی دیجیتالی میتوان همه چیز را تغییر داد، بسیار آسان تر است. (و  نیز بسیار ارزانتر است). شما لازم نیست که منتظر بمانید تا بودجه شما دوباره پر شود، که تا آن زمان احتمالا بخشی از مخاطبان خود را از دست داده اید. شما بلافاصله تغییرات لازم را اعمال می کنید .

نتیجه گیری :

ما اعتقاد داریم که بازاریابی ورودی  Inbound Marketing نتایج قابل اندازه گیری است که بر خط پایین( BTL ) و هچنین TTLشما تأثیر می گذارد و ما تنها نیستیم. بازاریابی ورودی  Inbound Marketing برای بسیاری از کسب و کارهایی که به دنبال روش جدیدی برای افزایش تعداد فروش خود هستند بدون افزایش بودجه بازاریابی خود، مناسب است  در اینجا پیشنهاد می کنم مقاله چرا به مشاوره کسب و کار نیاز دارید را مطالعه فرمایید ،  و چگونگی ایجاد یک استراتژی بازاریابی در درون خود، با ما امروز صحبت کنید.